Özgeçmiş
popup image

Zeki Subaşı 10.10.1983 yılında İzmit’te dünyaya geldi.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde Sinema Televizyon eğitimi aldı. Leonardo projesiyle İspanya’da sektöre adım atan Subaşı yönetmenlik kariyerine 2008 yılında başladı.

popup image

Zeki Subaşı, Türk Belgeselciliği’nde bir çok ilke imza attı. Omo Vadisi kabile hayatı, Madagaskar ölü çevirme ritüeli, Pakistan iguana yağı satıcıları gibi Türk Belgeselciliği’nde işlenmemiş konuları ele aldı. Bu farklılık ona Moon Life “Yılın En İyi Belgeseli” ödülünü getirdi. Özgün ve derin konuları belgeselleştirme hususundaki çabası, uzun soluklu işler yapabilmesini sağladı.

popup image

Subaşı 2014’ten beri TRT’de yayınlanan “Bir Dünya Yaşam” belgeseliyle dünyanın dört bir köşesindeki farklı yaşamları, farklı kültürleri Türk izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. Belgesel filmlerin yanı sıra ülkemizin önde gelen bir çok marka ve kuruluşunun reklam ve tanıtım filmlerini de yöneten Subaşı, son olarak Kültür Bakanlığı’nca desteklenen bir belgesele imza attı. Proje, dünyanın farklı yerlerindeki kadın hikayelerini konu alan “Sacrifice/Bizim İçin” adlı belgesel film üçlemesinden oluşuyor.. Üçlemenin ilk belgesel filmi olan “Bizim İçin” i dünyanın en zehirli noktası olarak kabul edilen İjen Kraterinde çekti. Subaşının zorlu şartlar da çekimlerini tamamladığı “Sacrifice/Bizim İçin” belgeseli yurt içi ve yurt dışında aldığı ödüller ile kendisinden söz ettirdi. Brüksel Capital Film Festivali, İsveç’te düzenlenen Boden Uluslararası Film Festivali, TRT Belgesel Ödülleri’nde, 2022 Kore Uluslararası kısa Film festivali ve Almanya’nın En eski ve prestijli Film festivallerinde olana Mannheim Sanat ve Film Festivalinden En ‘İyi Belgesel’ ve ‘En İyi Yönetmen’ gibi farklı alanlarda ödül kazanmıştı.

popup image

Zeki Subaşı; kurucusu olduğu Fincan Medya yapım şirketinde görsel dünyaya içerik üretmeye devam etmektedir.

popup image